Jestli ve vašem SVJ nadešla chvíle, kdy mezi vlastníky už není nikdo, nebo ne dost těch, kteří by byli ochotní se ve svém volném čase dobrovolně věnovat správě vašeho společenství, máte problém! Vaše SVJ tím pádem nemá statuární orgán a nemá tak za něj kdo oficiálně jednat. V takové chvíli máte prakticky jen dvě možnosti.
- V tom horším případě dospěje celá věc až k soudu, který vám stanoví tzv. opatrovníka. Jeho činnost bude ale na hony vzdálena aktivitám skutečného statutárního orgánu, resp. předsedy výboru. Jediným úkolem soudně stanoveného opatrovníka, kterým bývá nejčastěji právník-advokát, je pouze překlenout dobu do ustavení skutečného statutárního orgánu. Opatrovník bude tedy vyvíjet tlak na společenství, resp. otevírat diskuze o potenciální volbě standardního statutárního orgánu SVJ, tedy výboru a jeho předsedy, případně představí i možnost, aby aktivity těchto zastávala třetí osoba, resp. externí správa SVJ. Opatrovník tak ale nebude činit zadarmo. A jeho služby jdou na vrub jen a pouze SVJ, jehož je opatrovníkem. Nehledě na soudní poplatky spojené se samotným určením opatrovníka. Proto se jedná vlastně o tu nejhorší variantu. Za služby soudu a opatrovníka SVJ platí, aniž by kdo potřebné aktivity péče o SVJ v plném rozsahu vykonával.
- V tom lepším případě se v rámci vašeho SVJ dohodnete na tom, že využijete služeb třetí osoby, resp. externí správy SVJ. Taková služba může mít mnoho podob. (proklik na další článek Podoby externí správy SVJ).