Pro běžného člověka zvoleného do výboru SVJ mnohdy tzv. z nouze (když nikdo jiný už to dělat nemohl/nechtěl), je toho zkrátka příliš.
Věděli jste třeba, že členové výboru SVJ:
- musí jednat s péčí řádného hospodáře? To znamená, že kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou, pečlivostí a s potřebnými znalostmi.
- ze zákona odpovídají za škodu, kterou způsobí porušením správné péče? Výbor je totiž povinen nahradit škodu, kterou by porušením svých povinnosti způsobil. A tato povinnost se přitom vztahuje na každého člena výboru, i když by se takové problematické záležitosti věnovali každý jinou měrou.
- se zavazují k činnosti, ke které je potřeba mít zvláštní znalosti nebo dovednosti. Ze zákona se pak automaticky počítá s tím, že tyto vlastností tento člověk má. A pokud je neuplatní, resp. je třeba i nemá, jedná z pohledu zákona automaticky nedbale! Jinými slovy, když výbor rozhoduje v právních, stavebních či obchodních věcech, automaticky se počítá s tím, že jeho členové mají potřebné právní, ekonomické či technické znalosti nebo je dokáží minimálně kvalitně zabezpečit.
Když k takovým závazkům přidáme ještě běžné situace, kdy aktivní členové výboru (speciálně pak jeho předsedové) jsou:
- často doslova pod palbou kritiky ostatních členů společenství (která mnohdy vyústí až v soudní spory);
- nuceni řešit často i osobní mezilidské spory uvnitř společenství,
dostáváme sečteno podrženo výsledek, který hraje silně v neprospěch členů výboru – laiků. Opravdu se tak není čemu divit, že o aktivity tohoto charakteru ztrácí členové jednotlivých společenství zájem. A tady pak přichází čas na externí správu SVJ. Ta na rozdíl od laiků ve výboru nabídne:
- praxi v oboru
- administrativní zběhlost
- právní i účetní jistotu
- technickou pomoc, aj.
S externí správou SVJ se tak minimalizuje chybovost, šetří se čas, ve finále pak i peníze.